Патріотичне
виховання
2023
Звичаї народу, це ті прикмети, по яких розпізнають народне не тільки в сучасному, а й у його історичному минулому… Звичаї, а також мова – це ті найважливіші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, одну націю. (О.Воропай)
Пріоритетне завдання, над яким працюють сьогоднішні вихователі, - виховати, виплекати людину нового типу, яка потрібна Україні, - гідного громадянина України, патріота, який у майбутньому відстоював би інтереси свого народу, своєї Батьківщини, у якого були б сформовані високоморальні обов'язки, який розумів би цінність української культури в причетності до загальнолюдських надбань.
Педагоги розробили цикл проектів
«Виховуємо патріотів»
Міжнаро́дний день рі́дної мо́ви,
також
Міжнародний день материнської мови
(англ. International Mother Language Day) — день, який
відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.
Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.
«В єднанні сила й міць держави»
16 лютого в Україні святкують особливе свято —
День єднання
Акцію створив президент Володимир Зеленський 2022 року. Головна мета цього дня — показати єдність українського народу на тлі військової загрози.
Кролевецький ЗДО (ЦРД) № 9 «Ромашка» приєднується до всеукраїнського ланцюжка, який захищає та оберігає всіх нас і Україну не тільки в цей день, а й на віки. Тільки разом ми сильні, бо наша сила – у єдності.
Фото та монтаж відео Раїси Куциної.
«Ой, Андрію, Андрію, маю на тебе надію!»
Патріотизм – одне з найглибших почуттів закріплене століттями й тисячоліттями історичних подій. Не можна бути патріотом, не відчуваючи особистого зв’язку з Вітчизною, не знаючи історії, не розуміючи того, як любили та берегли її наші пращури, як боронили її незалежність наші діди, батьки, брати.
По справжньому любити Батьківщину може лише той, хто пізнав її природу, культуру, мистецтво, людей.
У Кролевецькому ЗДО (ЦРД) № 9 «Ромашка» керівник музичний Стрибуль Інна Григорівна, вихователі Киричок Людмила Олексіївна, Дмитренко Валентина Андріївна (господині) та фізичний керівник Беседа Анна Михайлівна (козак) розважали дітей на Андріївських вечорницях.
Вихованці старшого віку дізналися , що православні віруючі шанують пам'ять святого апостола Андрія Первозванного. Подію відзначають 13 грудня і називають "Андріїв день" або "Андрія".
Православні віруючі в Андріїв день ходять до церкви, ставлять свічки за здравіє і моляться святому про зцілення хвороб, а також про допомогу в справах.
За старих часів 13 грудня, крім Дня святого Андрія, відзначалося свято "Калита" - становлення хлопчика-підлітка і перетворення його в юнака. Суть того, що відбувалося, полягало в наступному:
-
дівчата пекли калиту - хліб з медом, родзинками, горіхами і маком;
-
цей ритуальний хліб підвішували на червоній стрічці під стелею;
-
інші юнаки ставали поруч і бруднили руки в сажі;
-
хлопчик-підліток повинен був дістати до нього і відкусити шматочок так, щоб не опинитися забрудненим.
Ті хлопчики, у яких це виходило, мали право спілкуватися з юнаками постарше, ходити на вечорниці, виконувати чоловічу роботу, так як вважалися вже дорослими.
Як і в будь-яке інше церковне свято, на Андрія не можна сваритися і ображатися, лихословити і відмовляти кому-небудь у допомозі.
З давніх-давен 13 грудня потрібно було звертати увагу на знаки природи - вона підкаже, що буде відбуватися з погодою:
-
снігу немає на Андрія - зима буде теплою;
-
сніг йде 11 і 12 грудня - заметіль триватиме весь тиждень;
вода в річках шумить - до сильних хуртовин.
«Україна в нас єдина - бережи її, дитино!»
22 та 23 серпня 2022 року
Ми – українці – велика родина,
Мова і пісня у нас – солов’їна.
Квітне в садочках червона калина,
Рідна земля для нас всіх – Україна!
В ранньому дитинстві закладаються основні моральні якості людини, коли її серце відкрите назустріч добру, чесності й справедливості, вона вчиться шанувати, любити, берегти. Саме тому, педагоги закладу роблять все можливе, щоб діти полюбили свою Батьківщину, сприйняли звичаї та обряди, що виробилися її народом упродовж століть, стали справжніми патріотами.
Напередодні державних свят,
Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України,
у Кролевецькому ЗДО (ЦРД) № 9 «Ромашка» Кролевецької міської ради відбулися святкові заходи.
Діти привітали країну патріотичними віршами, веселими піснями, танцями, іграми.
21 січня 2022 року
вихованці Кролевецького ЗДО (центу розвитку дитини) № 9 «Ромашка» взяли участь у
Всеукраїнському заході «Пісня єднання»,
присвяченому відзначенню Дня Соборності України,
за участі закладів дошкільної освіти.
Пряма трансляція заходу відбувалася на Facebook-сторінці Міністерство освіти і науки.
(трансляцію виступу можна переглянути за посиланням на 57.07 хвилині)
Одним із найсуттєвіших показників моральності людини є патріотизм
Патріотизм (грєц. patris — батьківщина) — любов до Батьківщини, відданість їй і своєму народу.
Основними напрямами
патріотичного виховання є:
• формування любові до рідного краю (причетності до рідного дому,сім’ї, дитячого садка, міста);
• формування духовно-моральних взаємин;
• формування любові до культурного спадку свого народу;
• виховання любові, поваги до своїх національних особливостей;
• почуття власної гідності як представників свого народу;
• толерантне ставлення до ровесників, батьків, сусідів, інших людей;
• виховання шанобливого ставлення до людини-трударя та результатів її праці, рідної землі, захисників Вітчизни, державної символіки, традицій держави, загальнонародних свят.
Особливої ваги сьогодні набувають такі загальнолюдські цінності, як гуманізм, патріотизм, честь, справедливість тощо. То ж одним із найважливіших завдань морального виховання є прищеплення дітям любові до Батьківщини, тобто виховання патріотизму.
У дошкільному віці жодна моральна якість не може бути сформована остаточно, вона перебуває на стадії початкового становлення. Тим паче, що майже всі моральні якості беруть початок саме в дошкільному віці.
Отже, як виховати патріота, громадянина, який би гордо говорив: «Я — українець!»? І що для цього треба зробити? Над цим питанням розмірковують науковці, культурологи, політики, педагоги, журналісти, поети, письменники, небайдужі люди.
Пріоритетне завдання, над яким працюють сьогоднішні вихователі, — виховати, виплекати людину нового типу, яка потрібна Україні у III тисячолітті, — гідного громадянина України, патріота, який у майбутньому обстоював би інтереси свого народу, своєї Батьківщини, у якого були б сформовані високоморальні обов'язки, який розумів би цінність української культури в причетності до загальнолюдських надбань.
А ще виховувати патріотизм у дітей повинні і батьки. Приміром, можна родиною вирушити у відпустку по місцях козацької слави, починаючи від Києва і закінчуючи Хортицею, Батурином та визначними місцями рідного міста. Так малюки вивчатимуть історію своєї Батьківщини, дізнаватимуться багато нового й цікавого.
Бути патріотом — означає любити свою Батьківщину. Патріотизм — це глибокі емоційні переживання, які базуються на знаннях і любові. Варто знати, що ніхто не народжується патріотом країни.
Патріота треба виховати
Наші діти − зерна нації. Щоб кожний дошколярик став відбірним зернятком і виріс гармонійною особистістю схожою на дозрілий колос, потрібно створити для цього всі умови в сім'ї та дитячому садку, посіяти у душу вихованців зернятка пам'яті народної та духовності, здоров'я та працелюбності, культури та краси. Проростуть ці паростки добра − і виросте колосисте поле життя, наснаги, мудрості і самоповаги майбутньої надії держави.
Нормативні документи
з питань патріотичного виховання
Укази Президента України
Указ Президента України від 13. 10.2015 № 580/2015 «Про Стратегію національно- патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 — 2020 роки»;
Указ Президента України від 12.06.2015 року № 334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно- патріотичного виховання дітей та молоді»;
Указ Президента України від 13.11.2014 № 872 «Про День Гідності та Свободи»;
Указ Президента України від 13.11.2014 № 871 «Про День Соборності України»;
Указ Президента України від 14.10.2014 № 806 «Про День захисника України»;
Указ Президента України від 12.11.2009 №923/2009 «Про деякі заходи щодо відзначення видатних подій національної воєнної історії»;
Указ Президента України №69/2015 від 11.02.2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв небесної Сотні».
Накази МОНУ
Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно – патріотичне виховання дітей та молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно – патріотичне виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно – патріотичне вихованні у загальноосвітніх навчальних закладах»
Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.07.2015 №768 «Про національно-патріотичне виховання в системі освіти»
Листи МОНУ
Лист Міністерства освіти і науки України від 5.09.2015 № /9-455 «Щодо заходів з відзначення Дня захисника України»;
Лист Міністерства освіти і науки України від 23.04.2015 №1/9-211 «Про відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги над нацизмом у Європі»;
Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 09.08.2012 № 1/9-557 «Про методичні рекомендації з громадянської освіти та виховання у навчальних закладах у 2012/2013 навчальному році»;
Лист Міністерства освіти і науки України від 25.07.2016 № 1/9-396 «Про організацію національно-патріотичного виховання у дошкільних навчальних закладах».